Szanowni Państwo,
W odpowiedzi na Państwa zgłoszenia dotyczące śmiertelności płazów na drogach w miejscowości Wysocice (jak niżej) i prośby o podjęcie działań ochronnych i zabezpieczających, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, jak już pewnie Państwo zdążyliście sami zauważyć, podjął w tym roku natychmiastowe działania. Po wstępnej wizji lokalnej, rozmowach z lokalnymi mieszkańcami i przedstawicielami szkoły na temat przebiegu tras migracji i miejsc największej śmiertelności wykonaliśmy (tam gdzie to było możliwe) wygrodzenia zabezpieczające przed wkraczaniem płazów na jezdnię. Tam gdzie jest to możliwe, wygrodzenia wykonane zostały w taki sposób by pełniły funkcję naprowadzającą (naprowadzały płazy na samodzielną wędrówkę do stawu rzeką). Tam gdzie nie było to możliwe, przed wygrodzeniami zostały wykonane tzw. "pułapki". Wkopane zostały wiaderka, w które płazy będą wpadać (zamiast wchodzić na jezdnię). Takie rozwiązanie wymaga niestety co dziennej (minimum 2x dziennie tj. rano i wieczorem, a w okresie najintensywniejszej, masowej wędrówki nawet 3x dziennie, kontroli i przenoszenia). Dzięki natychmiastowemu zaangażowaniu Pana Dyrektora, Pani nauczyciel biologi oraz młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Wysocicach za co już teraz serdecznie Państwu i dzieciakom dziękujemy, mamy zapewnioną kontrolę i przenoszenie płazów co dziennie rano. Ze swojej strony zwracamy się z ogromną prośba do lokalnych inicjatorów całej naszej akcji o wsparcie naszych "bohaterów" i aktywne zaangażowanie się w kontrolę wygrodzeń oraz "pułapek" i przenoszenie płazów wieczorami oraz w okresie weekendów i zbliżających się Świąt, gdy naszej wspaniałej, chętnej do pomocy i ratowania płazów młodzieży nie będzie w szkole.
Poniżej kilka informacji i dobrych rad oraz link do kalendarza kontroli i przenoszenia.
https://docs.google.com/
1. Wygrodzenia i pułapki trzeba kontrolować i płazy przenosić codziennie rano (do godziny 10) oraz wieczorem (po zmierzchu).
3. W okresie najintensywniejszych wędrówek (teraz i najbliższe dni), "pułapki" będą się szybko wypełniać. By płazy nie czekały i nie męczyły się w wiaderkach przez cały dzień do wieczora najlepiej byłoby je przenieść dodatkowo koło południa lub zaraz po.
2. Płazy z "pułapek" należy wyjmować delikatnie, najlepiej w rękawiczkach, przekładać do wiaderka i w nim przenosić (nie należy wypełniać płazami całego wiaderka!!! :) )
3. Kontrolując wygrodzenia należy też zebrać i przenieść płazy napotkane w pobliżu wygrodzeń (nawet tych naprowadzających), zwłaszcza w dalszych odcinkach (z pewnością zwiększy to prawdopodobieństwo ich przeżycia i bezpiecznego dotarcia do miejsca rozrodu).
4. Płazy można przenosić albo bezpośrednio do jednego z dwóch pobliskich stawów, albo wystarczy też przenieść na drugą stronę mostu, za remizą OSP, przechodząc kawałek wzdłuż rzeki, po zejściu skarpą w dół jest takie wypłaszczenie brzegu rzeki. Jeśli tam je zostawimy to one spokojnie już sobie poradzą - same powędrują do stawu.
5. W "pułapkach" powkładane są pojedyncze patyki. One są tam celowo i powinny zostać. Do pułapek oprócz płazów wpadają różne bezkręgowce. Patyki umożliwiają im wydostanie się z pułapek.
6. W razie ulewnego deszczu w "pułapkach" może zgromadzić się woda. Wówczas należy ją wylać.
7. Wszelkie problemy, wątpliwości, pytania, uszkodzenia wygrodzeń prosimy na bieżąco zgłaszać na ten adres mailowy lub pod niżej podany nr telefonu.
8. Podczas przenoszenia prosimy liczyć lub przynajmniej szacować ilość osobników oraz oznaczać (jeśli ktoś jest w stanie) i robić zdjęcia w celu oznaczenia gatunków.
9. Czas trwania takiej akcji w tym kontroli i przenoszenia - w zależności od pogody ale przeważnie 2 - 3 tygodnie i po wszystkim więc nie jest to jakieś straszne obciążenie :)
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do akcji ratowania płazów i wsparcia w działaniach Szkoły, wszystkich chętnych mieszkańców i lokalnych inicjatorów i działaczy na rzecz ochrony przyrody, a na ręce Pana Dyrektora i wszystkich którzy jeszcze włączą się i będą z nami ratować naszych zmiennocieplnych, małych przyjaciół już teraz ogromne podziękowania.
32-075 Gołcza
Wysocice 46